تکنولوژی

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل : تا پایان دی ماه بیش از ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار گوشی وارد کشور شده است

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل : تا پایان دی ماه بیش از ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار گوشی وارد کشور شده است

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد از ابتدای امسال تا پایان دی ماه بیش از ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار گوشی وارد کشور شده که از این مقدار حدود ۲۹ درصد از گوشی‌ها از منظر ریالی متعلق به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار است. او تاکید کرده ۹۴۰ هزار دستگاه بالای ۶۰۰ دلار وارد کشور شده که ارزش آن ۱ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار است. او تصریح کرده که این کالاها شامل کالاهای وارداتی و واردات از مناطق آزاد و کالای مسافری می‌شود و کمتر از ده درصد گوشی‌های پرچمدار از رویه مسافری وارد کشور شده است.

«امیر اسحاقی» به دیجیاتو اعلام کرد که از ابتدای امسال تا پایان دی ماه تعداد ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است که ارزش آن ۳.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که ۳.۵ میلیارد دلار از این کالاها در کشور روشن شده و وارد شبکه شده است.

اسحاقی گفت سهم برندها از نظر تعداد کالای وارداتی موبایل به کشور تا به امروز به این ترتیب است: «۴۸ درصد مربوط به سامسونگ ۲۸ درصد مربوط به شیائومی و ۱۳ درصد گوشی‌های وارداتی نیز متعلق به برند نوکیا است. همچنین ۶ درصد گوشی‌های وارداتی مربوط به آیفون یا همان برند اپل است.»

اسحاقی سهم برندها از منظر ریالی را نیز در بازار ایران چنین توصیف می‌کند: «۴۰ درصد متعلق به سامسونگ است و ۲۹ درصد متعلق به اپل و ۲۶ درصد هم به شیائومی تعلق دارد. سایر گوشی‌ها هم درصد بسیار کمی از نظر ریالی در برمی‌گیرند چرا که گوشی‌هایی مثل نوکیا به عنوان گوشی‌های دکمه‌ای وارد کشور شده و ارزش مالی چندانی ندارند.»

اسحاقی تاکید دارد که در آماری که ذکر شده گوشی‌های تولیدی و مسافری و وارد شده از منطقه آزاد و منطقه تجاری هم است. او دلیل اختلاف بسیار کم آمار گمرک با آمار انجمن درباره میزان واردات موبایل به دیجیاتو می‌گوید: «گمرک میزان تولیدی را در نظر نمی‌گیرد و در آمار ما نیز گوشی‌هایی که اظهار شدند اما هنوز از گمرک ترخیص نشدند هم قرار دارد.»

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *